Dnro 1208/01.01.02/2026

 

Valmistelija Henni Nevalainen

 

Tehtäväalan ja tehtävämäärityksen käsittely: apulaisprofessori (Associate Professor, Tenure Track), dataintensiivinen humanistinen tutkimus

Johtosäännön 9 §:n mukaan tiedekuntaneuvoston tehtävänä on käsitellä ehdotus professorin tehtäväalasta ja tehtävämäärityksestä. Johtosäännön 10 §:n mukaan dekaanin tehtävänä on päättää professorin tehtäväalasta ja tehtävämäärityksestä tiedekuntaneuvostoa kuultuaan sekä siitä, vaaditaanko professorilta käytännöllinen perehtyneisyys tehtäväalaan.     

 

Apulaisprofessorin (Associate Professor, Tenure Track), dataintensiivinen humanistinen tutkimus, tehtävä on tarkoitus täyttää 1.10.2027 alkaen neljän (4) vuoden määräajaksi. 

 

Kyseisen tehtävän tehtäväntäyttötoimikunta on seuraava: dekaani Ilkka Huhta (pj.), professori Juhana Venäläinen, apulaisprofessori Suvi-Maria Saarelainen, professori Mikko Laitinen, professori Kati Launis, johtava hallintopäällikkö Henni Nevalainen ja HR-asiantuntija Nina Miinalainen.  

 

Esitys Tiedekuntaneuvosto käsittelee apulaisprofessori (Associate Professor, Tenure Track), dataintensiivinen humanistinen tutkimus, tehtävän alan ja tehtävämäärityksen. Tehtäväkuvaukseen voidaan tehdä käsittelyn jälkeen tarpeellisia muutoksia.

 

Päätös